Kašna Dolní Věstonice_celek

O PROJEKTU

Ve spolupráci s firmou Švec beton jsme navrhli a zrealizovali náš první veřejný projekt. Nová kašna v Dolních Věstonicích není klasickým archetypem kašny,    ale spojením 3D mapy a vodního prvku. 

3D mapa znázorňuje vodní dílo Nové mlýny, soubor nádrží, které byly postaveny v 70. až 80. letech 20. století. Dále vápencový masiv Pavlovské vrchy, hovorově Pálava, která se tyčí nad vodním dílem. Pálava a Nové mlýny k sobě neodmyslitelně patří, bylo pro nás přirozené je zobrazit na kašně společně. 

Naleznete zde kostel Sv. Linharta, který připomíná vesnici Mušov, která se zde dříve nacházela. Mosty, které protínají vodní dílo na třech místech a také špendlík, sloužící jako orientační bod, kde se zrovna návštěvník nachází.      Dále zde naleznete oblíbený cíl fotografů, dva poslední osamocené stromy, které vyrůstají z vodní hladiny. A nakonec zříceninu gotického hradu Děvičky bez které by Pálava nebyla Pálavou a z které můžete vidět celé vodní dílo Nové mlýny jako na dlani. Hmota kašny je záměrně nízká a horizontální, to z důvodu dobré přehlednosti pro návštěvníka, ale také aby byla přístupná i dětem.

Mimo nerezové orientační body, zde právě voda plní důležitou funkci.                V napuštěném stavu totiž ukazuje reálný vzhled Nových mlýnů a ve vypuštěném stavu odhaluje, jak vypadala tato lokalita ještě před započetím výstavby vodního díla v 70. letech. Můžete tak vidět staré rameno Dyje a Svratky, která se do něj vlévala, ale také vesnici Mušov, tehdy s 533 obyvateli. 

Voda v kašně se napouští a v určitých intervalech. Od 10, 13., 16 hod se vypouští; od 11.30, 14.30 a 17.30 se napouští, oba procesy trvají cca 30 minut, pak je vždy hodinu v daném stavu. Přes noc je vždy v napuštěném stavu.  

ROK REALIZACE

2022

TYPOLOGY

kašna, vodní prvek

DESIGN

Tibor Mužík

FOTO

fotoarchiv Švec beton, fotoarchiv ČT

barevnost, materiály

Kašna byla vyrobena v dílně u Švec beton a váží 7,3 tuny.

Pro kašnu jsme zvolili beton jako nejvhodnější materiál. Technologie zpracování betonu totiž nabízela možnost odlít celý objekt jako jeden kus,

což se i povedlo. Tento betonový monolit je doplněn o nerezové prvky, které vyznačují nejznámější a nejoblíbenější orientační body místa.

Nerezové prvky vyrobil Anton Vadovič.